جیبیتکس

خرید و فروش دوج کوین

دوج کوین چیست ؟

در پاسخ به این سوال که دوج کوین چیست باید گفت که دوج کوین (Dogecoin) رمزارزی است که در اصل به عنوان یک شوخی به بازار عرضه شد. اما با استقبال کاربران و چهره‌های سرشناسی همچون ایلان ماسک (Elon Musk) روبرو شد که هر از چندگاهی اسم این رمزارز را بر سر زبان‌ها می‌انداخت و افزایش قیمت دوج کوین را موجب می‌شد. همین نوسانات قیمتی باعث شد تا کاربران به خرید دوج کوین و گرفتن سود از نوسانات قیمت آن مبادرت ورزند و در نتیجه آن صرافی‌های ارز دیجیتال متعددی خدمات خرید و فروش دوج کوین را به پلتفرم‌های خود اضافه کردند. با توجه به این توضیحات حتما سوالاتی ذهن شما را در خصوص دلیل افزایش قیمت دوج کوین ، نحوه خرید و فروش دوج کوین و دلیل محبوبیت آن درگیر کرده است. در ادامه قصد داریم اطلاعاتی کافی و مهم در خصوص دوج کوین را به شما ارائه داده و به سوالات ایجاد شده پیرامون آن پاسخ دهیم:
 • دوج کوین چیست ؟
 • چرا دوج کوین محبوب شد ؟
 • قیمت دوج کوین
 • خرید دوج کوین
 • استخراج دوج کوین
 • فروش دوج کوین

دوج کوین (Dogecoin) چیست ؟

دوج کوین با نماد معاملاتی (Ð) یک ارز رمزنگاری شده است که توسط بیلی مارکوس (Billy Markus) و جکسون پالمر (Jackson Palmer) و با هدف ایجاد یک سیستم پرداخت فوری و بدون کارمزد بانکی اختراع شد. اما در واقع این کوین به عنوان یک شوخی و ادای احترام طنز آمیزی به بیت کوین در سال 2013 آغاز به کار کرد. این رمزارز از زمان معرفی توانسته است به سرعت جامعه آنلاین خود را توسعه داده و در 28 ژانویه 2021 به حجم بازار 5،382،875،000 دلار دست یابد. دوج کوین (Dogecoin) چیست و چه کاربردی دارد دوج کوین چیست نام و لوگوی دوج کوین از یک میم (meme) اینترنتی با تصویر یک سگ از نژاد "شیبا اینو" (Shiba Inu) گرفته شده است. این ارز دیجیتال نیز مانند بیت کوین یک پول دیجیتالی است که روی کیف پول‌ ذخیره می‌ شود و می‌‌توان آن را از طریق صرافی‌ها معامله کرد. این رمزارز از زمان معرفی توانست به سرعت جامعه آنلاین خود را توسعه داده و در 28 ژانویه 2021 به حجم بازار 5،382،875،000 دلار دست یافت.

چرا دوج کوین محبوب شد ؟

ایلان ماسک (Elon Musk)، رئیس میلیاردر شرکت خودروسازی تسلا (Tesla)، در تاریخ 29 ژانویه 2021 جلد مجله ساختگی "Dogue" را با هدف نامشخصی توییت کرد و از آن زمان به بعد به توییت کردن درباره این ارز رمزنگاری شده ادامه داد. اظهارات رمزآلود وی محبوبیت ارز رمزنگاری شده دوج کوین را به سرعت افزایش داد به طوری که خواننده رپ اسنوپ داگ (Snoop Doge) یک تصویر آلبوم ساختگی را با عنوان "Snoop Doge" به صورت آنلاین منتشر کرد. ایلان ماسک و افزایش محبوبیت دوج کوین (Dogecoin) محبوبیت دوج کوین (Dogecoin) ژن سیمونز (Gene Simmons) بنیانگذار گروه راک بند کیس (Kiss)، نیز اظهاراتی را در مورد دوج کوین ارائه داده است. قیمت دوج کوین پس از توییت‌های آقای ماسک به بیش از 7 سنت و به عبارتی تقریباً 1500٪ افزایش یافت و ارزش بازار آن به 10 میلیارد دلار رسید. دست یابی به این رکورد باعث شد تا دوج نسبت به بسیاری از آلتکوین‌ها ارزشمندتر شود. پس از این اتفاقات طرفداران این رمزارز سعی کرده‌اند قیمت دوج کوین را به بیش از 1 دلار برسانند.

قیمت دوج کوین

در اسفندماه سال 1399 قیمت دوج کوین به تراز 0.062 دلار رسیده است. علی رغم قیمت پایین، این ارز دیجیتال دارای ارزش بازار نسبتا خوبی در بین سایر رمزارزهاست که در واقع از عدم محدودیت در تولید آن سرچشمه می‌گیرد. در حال حاضر 128.6 میلیارد واحد دوج در حال گردش است و هر ساله بیش از 5 میلیارد واحد از آن استخراج می‌گردد. رشد قیمت دوج کوین از سال 2015 تا 2021 چشمگیر بوده به طوری که قیمت آن در 2015 حدود 0.0002 دلار بود و در سال 2018 به حدود 0.017 دلار افزایش یافت و هم اکنون در سال 2021 به تراز 0.062 دلار افزایش یافته است. نمودار قیمت دوج کوین (Dogecoin) طی 9 ماه گذشته نمودار قیمت دوج کوین

خرید دوج کوین

دوج کوین را همانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توان با یک کارت اعتباری از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر ایرانی همچون جیبیتکس (Jibitex.com) و یا صرافی‌های ارز دیجیتال خارجی خریداری کرد. اگر واژه خرید دوج کوین را در مرورگر خود تایپ و سپس جستجو کنید حتما لیست وب سایت‌هایی را مشاهده خواهید کرد. پس از بررسی و اطمینان از نحوه عملکرد هر یک از آنها می‌توانید فرایند ثبت نام و احراز هویت را انجام داده و پس از تایید شروع به خرید دوج کوین و معامله آن اقدام نمایید.

استخراج دوج کوین

استخراج دوج کوین با استفاده از کامپیوترها یا سخت افزارهایی انجام می‌گیرد که تأیید و بررسی معاملات را انجام می‌دهند. اما کامپیوترهایی می‌توانند در ازای کاری که انجام می‌دهند پاداش بگیرند که بلاک جدید تراکنش‌ها را به بلاک معاملات قدیمی اضافه کنند و این مستلزم استفاده از معادلات پیچیده ریاضی است. در اصل گره یا ماینری که پیش از سایرین مسئله ریاضی را حل می‌کند برنده این رقابت خواهد شد و خواهد توانست بلاک معاملات تازه تأیید شده را به بقیه بلاکچین متصل کند. بایدها و نبایدهای استخراج دوج کوین (Dogecoin) استخراج دوج کوین (Dogecoin) استخراج دوج کوین با استخراج سایر ارزهای دیجیتال در چندین زمینه تفاوت دارد که عبارتند از:
 • الگوریتم - هر ارز رمزنگاری شده مجموعه ای از قوانین را برای استخراج ارزهای جدید به کار می‌گیرد. این قوانین را الگوریتم استخراج یا هش می‌نامند.
 • مدت زمان ساخت بلوک - میانگین مدت زمان بررسی و اضافه شدن بلاک جدید به بلاکچین را مدت زمان ساخت بلاک (Block Time) می‌گویند.
 • سختی استخراج - سختی استخراج یا سختی شبکه معیاری است که نشان می‌دهد استخراج هر بلاک جدید تا چه اندازه دشوار است. شما می‌توانید با بررسی عدد سختی شبکه احتمال گرفتن پاداش از سوی خودتان را محاسبه کنید. سختی استخراج به تعداد ماینرها بستگی دارد به طوری که هر چقدر تعداد آنها بیشتر باشد سختی استخراج نیز بیشتر خواهد شد.
 • پاداش - مقدار ارز جدیدی است که به استخراج کنندگان هر بلاک جدید تعلق می‌گیرد.

مقایسه پارامترهای استخراج دوج کوین با بیت کوین و لایت کوین

 
لایت کوین بیت کوین دوج کوین
الگوریتم Scrypt SHA-256 Scrypt
سختی شبکه 6802626.0955 3511060552899.72 2798252.1991
زمان بلاک (به دقیقه) 2.5 10 1
پاداش (به ازای هر بلاک) 25 12.5 10,000
پاداش (به ازای هر بلاک به دلار) 3,027.35 86,391.63 27.36
 

روش های استخراج دوج کوین

 • به صورت مستقل - در این روش فرد به صورت مستقل و با تکیه بر ماینرهای خود، عملیات استخراج را انجام می‌دهد.
 • با استفاده از استخر استخراج دوج کوین - در این روش گروهی از کاربران می‌توانند با به اشتراک گذاشتن قدرت محاسباتی خود با یکدیگر، شانس خودشان را برای پیروزی در رقابت تأیید معاملات جهت گرفتن پاداش، افزایش دهند. هنگامی که یکی از گره‌های موجود در یک استخر تراکنش را تأیید می‌کند، این پاداش به طور مساوی بین کاربران استخر تقسیم خواهد شد.
وقتی ماینر به عنوان عضوی از استخر به استخراج مشغول گردد، هزینه‌هایی را متقبل خواهد شد که از جمله آنها می‌توان به دریافت بخش کوچکی از پاداش استخراج اشاره کرد اما در مقابل شانس دریافت پاداش در این روش، نسبت به حالت مستقل بیشتر خواهد بود. زیرا در روش انفرادی رقابت زیاد بوده و مدت زمان انتظار برای تایید معامله نیز افزایش می‌یابد و حتی ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد تا اولین بلاک خود را استخراج کنید که البته پس از تایید، کل پاداش بلاک نصیب خود شما خواهد شد. توصیه ما به افراد مبتدی در این زمینه پیوستن به یک استخر است تا شانس بیشتری برای دریافت پاداش دوج کوین داشته باشند.

آنچه برای شروع استخراج دوج کوین نیاز دارید

قبل از شروع استخراج به چند اصل مهم از جمله سخت افزار و نرم افزار، مکانی جهت استقرار ماینرها و یک کیف پول مطمئن نرم افزاری یا سخت افزاری نیاز خواهید داشت. کیف پول مانند حساب ایمیل شماست و از یک آدرس عمومی برای ارسال و یا دریافت دوج کوین و یک کلید خصوصی برای دسترسی به آنها استفاده می‌کند. کلیدهای خصوصی مانند گذرواژه ایمیل شما هستند، بنابراین بسیار مهم است که از آنها محافظت کنید. در صورت فاش شدن کلید خصوصی افراد به راحتی می‌توانند وارد کیف پول شما شده و دسترسی کامل برای انجام هر عملی را خواهند داشت. از طرفی فراموشی رمز عبور نیز ممکن است شما را به دردسر بزرگی بیندازد. از آن جا که برخی کیف پول‌ها فاقد گزینه بازیابی رمز عبور فراموش شده هستند، در صورت فراموشی آن دیگر هیچ گونه دسترسی به موجودی خود نخواهید داشت و دارایی خود را از دست خواهید داد. برای جلوگیری از این مشکلات می‌توانید موجودی خود را به کیف پول سخت افزاری انتقال داده و در طولانی مدت از دارایی‌های خود نگهداری کنید. نکته‌ای که در مورد کیف پول سخت افزاری باید بدانید این است که شما نمی‌توانید به راحتی و با سرعت معاملات دوج کوین را انجام دهید از این رو نیاز به انتقال دارایی به کیف پول نرم افزاری و سپس انجام معامله را خواهید داشت. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد هولد کردن طولانی مدت دارایی دوج کوین خود را دارید آن را در کیف پول سخت افزاری نگه دارید. شرایط استخراج رمزارز دوج کوین (Dogecoin) شرایط استخراج دوج کوین (Dogecoin) پس از انتخاب کیف پول به سراغ سخت افزار مناسب جهت استخراج دوج کوین می‌رویم. برای استخراج بهتر است از GPU یا کارت گرافیک به جای CPU استفاده کنید. شما می‌توانید از  کارت‌هایی نظیر سافیر پلاس رادئون آر ایکس 580 (SAPPHIRE Pulse Radeon RX 580)، انویدیا جی فورس جی تی ایکس (Nvidia GeForce GTX)، ایسوس آر ایکس وگا 64 (ASUS RX Vega 64) و کارت های دیگر استفاده کنید. ماینرهای ای‌سیک اسکریپت (Scrypt) نیز سخت افزارهایی هستند که فقط برای استخراج رمزارزهایی مانند لایت کوین و دوج کوین برنامه‌ریزی شده‌اند. استخراج کنندگان ASIC بسیار قدرتمند و همچنین گران هستند. برخی از آنها عبارتند از اینسیلیکون ای2 ترمینیتور (Innosilicon A2 Terminator)، بیت‌مین انت ماینر ال 3 (Bitmain Antminer L3)، بی‌دابلیو ال 21 (BW L21) و غیره. غیر از سخت افزار به نرم افزارهایی نیاز خواهید داشت که متناسب با سخت افزارهای انتخابی بهترین عملکرد را ارائه دهند. در زیر لیستی از بهترین نرم افزارهای رایگان را برای شما آماده کرده‌ایم:
 • سی پی یو ماینر (CPU miner) - نرم افزاری مناسب برای استخراج با استفاده از CPU.
 • کودا ماینر (CudaMiner) - نرم افزاری مناسب برای استخراج دوج کوین با استفاده از گارت گرافیک‌های انویدیا.
 • سی جی ماینر (CGminer) - برنامه‌ای جهت استخراج که با اکثر سخت افزارهای گرافیکی سازگاری دارد.
 • ایزی ماینر (EasyMiner) - راه‌حلی مناسب برای مبتدیان در زمینه استخراج.
 • مولتی ماینر (MultiMiner) - گزینه عالی برای استخراج ارزهای مبتنی بر رمزنگاری مانند لایت کوین و دوج کوین است.
پیشنهاد ما به مبتدیان جهت استخراج دوج کوین استفاده از کارت‌های گرافیکی مانند Radeon RX 580 با نرم افزار ایزی ماینر و پیوستن به استخر استخراج است.

فروش دوج کوین

جهت فروش دوج کوین از طریق یک صرافی رمزارز همچون جیبیتکس، ابتدا باید وارد حساب کاربری صرافی مورد نظر شوید و مقدار دلخواه خود را جهت فروش دوج کوین انتخاب کنید و سپس روی گزینه فروش کلیک نمایید. همان طور که می‌دانید فروش از طریق صرافی به دو شیوه سفارش محدود و سفارش سریع امکان پذیر خواهد بود. در سفارش محدود پیشنهاد و تعیین قیمت فروش دوج‌ کوین با شماست که البته هیچ تضمینی برای انجام معامله وجود ندارد. در سفارش سریع پس از تایید فروش می‌توانید معادل ریال و یا تتر آن را دریافت کنید.

در مورد دوج کوین چه می دانیم ؟

دوج کوین یک سیستم پرداخت الکترونیکی نظیر به نظیر (P2P) و نوعی ارز دیجیتال است که بر خلاف بیت کوین دارای هیچ محدودیتی در استخراج و تولید نیست. این رمزارز در تاریخ 6 دسامبر 2013 معرفی شد و تا به امروز توانسته است نظر بسیاری از علاقمندان رمزارز را به خود جلب کند. هم اکنون قیمت دوج کوین زیر 1 دلار بوده و طرفداران آن پیش‌بینی می‌کنند که ارزش آن به 1 دلار برسد. با توجه به توجهات خاص ایلان ماسک، مدیر تسلا، خواننده رپ اسنوپ داگ و بنیانگذار گروه راک بند کیس (Kiss) و توییت‌های آنها در مورد دوج کوین، این ارز با افزایش قیمت مواجه شد و از آن پس نظر طرفداران زیادی را به خود جلب کرد. دوج کوین نیز مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال قابلیت استخراج را دارد. همچنین برای خرید و فروش دوج کوین نیز باید از بهترین پلتفرم‌های معاملاتی و کیف پول‌ها استفاده کرد تا امنیت و صحت عملکرد معاملات تضمین گردد.

سوالات متداول دوج کوین

آیا خرید دوج کوین ایده خوبی است ؟

با توجه به تاریخچه و روند قیمت دوج کوین از سال 2015 تا کنون و همچنین پیش‌بینی‌هایی که در خصوص افزایش قیمت آن انجام شده، بهتر است دوج کوین را برای سرمایه گذاری بلندمدت در زمینه ارزهای دیجیتال انتخاب کنیم.

خرید و فروش دوج کوین چطور انجام می شود؟

دوج کوین را همانند سایر ارزهای دیجیتال می‌توان با یک کارت اعتباری از طریق سایت‌ها یا صرافی‌های ارز دیجیتال معتبر ایرانی همچون جیبیتکس (Jibitex.com) یا همتایان خارجی آنها خریداری کرد.

انواع کیف پول های دوج کوین کدام است؟

کیف پول موبایلی "تراست والت"، کیف پول‌های نرم افزاری موبایلی و مبتنی بر کامپیوتر "کوینومی" و "اتمیک" و همچنین کیف پول های سخت افزاری "لجر" و "ترزور" از جمله کیف پول‌هایی هستند که برای نگهداری دوج کوین مناسب می‌باشند.